niedziela, 20th Kwiecień 2014

Jak sprawnie wyrobić paszport w UK

W okresie wakacyjnym planujemy podróże. Często potrzebny jest nam paszport. Dwa dni przed wyjazdem okazuje się, że paszport jest nieważny… Jak zapobiec takim sytuacjom? Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma przydatnymi radami.

Konsulat Logo

 

 

 

Z uwagi na stale utrzymujące się bardzo duże zainteresowanie wizytą w sprawie wyrobienia nowego dokumentu paszportowego, zalecamy  planowanie terminu spotkania paszportowego w Konsulacie Generalnym RP w Manchesterze z odpowiednim wyprzedzeniem, uwzględniając upływ terminu ważności posiadanego dokumentu paszportowego. Warto pamiętać, że okres oczekiwania na wydanie nowego paszportu to około 8 tygodni, a czas oczekiwania na spotkanie w konsulacie to około 5 tygodni.

Sugerujemy rozpoczęcie starań o wydanie nowego dokumentu co najmniej 4 miesiące wcześniej.

Sprawdzanie dostępności terminów na spotkania ws. złożenia wniosku o paszport możliwe jest za pośrednictwem systemu e-Konsulat: https://secure.e-konsulat.gov.pl/.

Warto sprawdzić datę ważności paszportów na długo przed planowanymi podróżami. Prosimy pamiętać, ż konsulat nie ponosi odpowiedzialności za osoby kupujące bilety lotnicze, wycieczki, wczasy, organizujących imprezy itp. w momencie, gdy nie posiadają one lub ich dzieci ważnych dokumentów uprawniających do podróżowania.

Osoby planujące podróż do innego kraju powinny mieć na uwadze przepisy określające wymagany okres ważności dokumentu paszportowego przy przekraczaniu granicy danego państwa (poza UE dokument powinien być ważny od 3 do 12 miesięcy). Podstawowe informacje na temat przepisów wjazdowych są dostępne w poradniku Polak za Granicą: www.poradnik.poland.gov.pl.

Uwaga! W sytuacjach uzasadnionych i udokumentowanych dotyczących zagrożenia życia i zdrowia lub pogrzebu członka rodziny, możliwe jest przyspieszenie wizyty w urzędzie i wyrobienie paszportu tymczasowego.

Źródło: manchester.msz.gov.pl

Top

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress